رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامپزشکی استان خبر داد اجرای فاز نخست واکسیناسیون رایگان تب برفکی در خوزستان

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامپزشکی خوزستان، دکتر محمد آنتیک‌چی با بیان اینکه یکی از وظایف مهم دامپزشکی حفظ و حراست از سرمایه دامی کشور است، اظهار کرد: تب برفکی یکی از عفونی‌ترین، مهم‌ترین و در عین حال واگیردارترین بیماری‌ها در حوزه دام است که از راه‌های پیشگیری این بیماری استفاده از واکسن است.

 

به گزارش پایگاه خبری علم انرژی؛به نقل از روابط عمومی اداره‌کل دامپزشکی خوزستان، وی افزود: در فاز نخست واکسیناسیون رایگان علیه تب برفکی ۴ میلیون و ۳۰۰ راس دام سبک و بیش از ۳۸۰ هزار راس دام سنگین تحت پوشش واکسیناسیون قرار می‌گیرند. این فاز در دو ماه و از اول مردادماه امسال آغاز می‌شود و تا پایان شهریورماه ادامه می‌یابد.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی خوزستان با بیان اینکه تزریق واکسن در این طرح رایگان است، گفت: در  این فاز از توان بخش دولتی و خصوصی با تمام ظرفیت استفاده می‌شود.

آنتیک‌چی بیان کرد: تب برفکی نوعی بیماری ویروسی و به شدت واگیردار است که سریع منتشر می‌شود و به دلیل شیوع گسترده تب برفکی، واکسیناسیون دام‌ها به تنهایی نمی‌تواند در زمینه کنترل و پیشگیری از این بیماری مؤثر باشد بنابراین باید مقررات و ضوابط بهداشتی و قرنطینه‌ای نیز رعایت شود و دامداران از خرید و فروش دام بدون مجوز خودداری کنند.

وی گفت: علائم ابتلا به بیماری تب برفکی زخم در دهان، زبان، پستان و سم حیوان است بنابراین از دامدارن می‌خواهیم اگر موردی  از علائم بیماری تب برفکی را در دام خود مشاهده کردند سریعا به ادارات دامپزشکی در سطح استان مراجعه کنند.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

چهار × یک =

bigtheme