رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس مطرح کرد:پیگیری طرحی برای قانونمندکردن شرکت‌ها در انجام تعهدات اجتماعی

تعهدات اجتماعی

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: در کمیسیون اجتماعی مجلس در حال دنبال کردن طرحی مبنی بر قانونمند کردن شرکت های دولتی و خصولتی جهت انجام تعهدات اجتماعی این شرکت ها مخصوصا برای بحث محرومیت ها، حاشیه نشینی در شهرها و آسیب های اجتماعی هستیم.

به گزارش پایگاه خبری علم انرژی،ولی اسماعیلی در نشست با فعالان اقتصادی استان خوزستان اظهار کرد: بحث صنایع پایین دستی پتروشیمی در خوزستان، اساسی ترین مشکل استان خوزستان است و با حل کردن همین موضوع به تنهایی، مشکلات اشتغال و محرومیت مناطق حل خواهد شد اما این موضوع تا کنون مغفول مانده است.

وی افزود: انتظار این است که در اسرع وقت، سرمایه گذاران و بخش خصوصی در مباحث این جلسه شریک شوند و به آن ها اختیار داده شود زیرا در همه جاها با همکاری مردم و تعاون موفق بوده ایم مانند دوران جنگ، بحث سازندگی و سرمایه گذاری.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: متاسفانه این موضوع در اهواز کم رنگ و کم اهمیت شده است. ضمن اینکه شرکت های دولتی که در خوزستان قرار دارند، به تعهدات اجتماعی خود عمل نکرده اند. در کمیسیون اجتماعی مجلس در حال دنبال کردن طرحی مبنی بر قانونمند کردن شرکت های دولتی و خصولتی جهت انجام تعهدات اجتماعی این شرکت ها مخصوصا برای بحث محرومیت ها، حاشیه نشینی در شهرها و آسیب های اجتماعی هستیم.

اسماعیلی بیان کرد: استفاده ار ظرفیت نیروها و پیمانکاران بومی در دستور کار قرار می گیرد و قطعا یکی از مصوبات ما خواهد بود. بحث چرخش مالی بانک ها و کارخانه های بزرگ که حساب هایشان در تهران فعال است و در سطح خوزستان این کار انجام می شود، به عنوان یکی از دغدغه ها قرار خواهد گرفت و در صورت اجرای این موضوع، بسیاری از مشکلات در راستای اعطای تسهیلات و سرمایه در گردش در خوزستان حل خواهد شد.

وی گفت: در خصوص بحث بیمه کارگران ساختمانی، یک دستور کار آماده شده است که در دستور کار هیئت رئیسه قرار دارد و اگر به رای صحن مجلس برسد، مشکل بیمه کارگران بدون ایجاد تغییر در قیمت مسکن حل خواهد شد.

اسماعیلی در خصوص اظهارات رییس اتاق بازرگانی اهواز مبنی بر اینکه از ابتدای سال ۹۵ تا سه ماهه اول سال۹۹، یک هزار و ۲۱۰ دستورالعمل و بخش نامه به گمرک ارائه شده که ۵۳ درصد این بخشنامه ها برای فعالان اقتصادی محدودکننده بوده است، اظهار کرد: یکی از معضلات ما بخشنامه های مختلف و متضاد با یکدیگر است که مردم و سرمایه گذار را سردر گم کرده است . ان شالله بتوانیم در این راستا تعداد بخشنامه ها را به حداقل برسانیم تا سرمایه گذاران و مردم بتوانند از این موضوعات استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد: در رابطه با بحث کشاورزی و بیمه کشاورزی قصد تصویب قانون دخیل کردن صنوف کشاورزی در بحث قیمت گذاری محصولات را داریم، تا بتوانیم این صنوف را در قیمت گذاری محصولات دخیل کنیم و دیگر، قیمت محصولات به صورت دستوری نباشد

اسماعیلی ادامه داد: آجر و کارخانه های آجرسازی بحث مهمی است و تعطیلی این کارخانه ها به طرح ساخت ۴ میلیون مسکن لطمه وارد خواهد کرد و به این کارخانه ها کمک خواهیم کرد و در صحن علنی مجلس مطرح خواهد شد.

وی در خصوص اجرای فاز دوم شرکت فولاد اکسین خوزستان و دیگر شرکت های زیر مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: تمام سعی و تلاش ما در خصوص این شرکت ها و مجموعه ها خواهد بود و در اولویت ما قرار دارند.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

11 − 7 =

bigtheme