جمع آوری روزانه ۲۵ میلیون متر مکعب گاز سبک در طرح های نفتی خوزستان

 

مدیرعامل شرکت ملی نفت گفت: با بهره برداری طرح های نفتی خوزستان، روزانه حدود ۲۵ میلیون متر مکعب گاز سبک جمع آوری می شود.

در برنامه گفتگوی خبری امشب به موضوع بهره برداری از طرح های نفتی خوزستان با حضور رئیس جمهور با حضور آقای خجسته مهر مدیرعامل شرکت ملی نفت و صبور مجری طرح قرارگاه خاتم الانبیا مورد بررسی قرار گرفت.

 

میزان سرمایه گذاری طرح های نفتی خوزستان چقدر بوده است؟

 

خجسته مهر: امروز مقارن با سفر رئیس جمهور ۳ طرح راهبردی با سرمایه گذاری ۱.۵ میلیارد دلار به بهره برداری رسید.

 

جمع آوری گازهای مشعل در این سه طرح اتفاق افتاده است؟

 

خجسته مهر: گازهای مشعل چندتا اهمیت دارد که مهم ترین اهمیت دستاورد بزرگ‌زیست محیطی در جهت جلوگیری از آلایندگی اهواز و سایر شهرهای مجاور است و همواره به منظور صیانت از ذخایر نفتی، تولید ثروت و کاهش ناترازی گاز باید جمع آوری کنیم. همچنین تامین خوراک پتروشیمی و تزریق گاز به میادین و گاز سبک به شبکه سراسری است.

 

خوشبختانه تاکنون حدود ۸۰ درصد گازهای مشعل در استان خوزستان و بخشی از استان های همجوار خوزستان جمع آوری شده است به طوریکه ۸۰ میلیون متر مکعب در روز معادل سه فاز پارس جنوبی جمع آوری شده و حدود ۲۵ میلیون متر مکعب گاز سبک در این سه طرح روزانه جمع آوری شده است.

 

آیا تمامی بخش ها از این بهره برداری بهره مند می شوند؟

 

خجسته مهر: ما مصارف مختلفی مربوط به گاز داریم که مهم ترین آن خانگی و تجاری است.

 

درحال حاضر ظرفیت تولید روزانه گاز یک میلیارد متر مکعب است و هرچه جلو می رویم با گذشت زمان سالانه ۱۰ درصد به مصارف اضافه می شود. در کشور ماهم مصارف لجام گسیخته است چراکه نتوانسته ایم مصارف غیربهینه را مدیریت کنیم. هرمقدار گاز جدید که به ظرفیت قبلی اضافه می شود، باید به مصارف صنعتی یا جهت صادرات گاز اختصاص دهیم که مصداق بارز تولید ثروت است.

 

امسال سال رشد تولید است با این افتتاح ها برنامه ریزی چگونه است؟

 

خجسته مهر: در سال مهار تورم و رشد تولید، اهتمام وزارت نفت و شرکت ملی نفت عملیاتی کردن دستورات رئیس جمهور و تاکیدات وزیر نفت است. امروز مقارن با سفر رئیس جمهور سه میلیارد دلار طرح و پروژه به بهره برداری رسیده یا عملیات اجرایی آغاز شده است که روزانه ۲۵ میلیون متر مکعب به تولید اضافه می شود که با آغاز عملیات اجرایی توسعه میدان سهراب ملاحظه می کنید که این طرح ها مستقیما با رشد تولید روبروست.

 

زمان شروع کار دولت سیزدهم ۶۰۰ بشکه نفت به تولید نفت کشور اضافه شده که شاخص بااهمیتی است و همواره چشم انداز برنامه در راستای توسعه میادین نفتی و گازی تحقق شعار است.

 

نقش قرارگاه خاتم الانبیا در اجرای پروژه ها چیست؟

 

آقای صبور: ظرف یک سال آینده فاز ۲ به بهره برداری می رسد که در خصوص توان داخل و استفاده از نیروهای متخصص مورد تاکید بوده است. در بخش تامین کالا بیش از ۷۰ درصد کالاها توسط محققان داخل تامین شده و در فاز ۲ پروژه این روند ادامه می یابد. همچنین ۳۰ درصد از منابع مالی مورد نیاز طرح، قرارگاه بر عهده گرفته است و از طرف دیگر مهار گازهای همراه با مشکلان زیست محیطی از چالش دولت ها بوده است.

 

مقام‌معظم رهبری در بازدید از جنوب به این امر تذکر دادنر و فکر می کنم تنها با این رویکرد مجموعه ورود کرده و امروز با لطف پروردگار فاز اول پروژه به مرحله راه اندازی رسید و در مرحله مهار گازهای همراه بخشی که در میادین غرب کارون است، امروز به بهره برداری می رسد.

 

در خصوص اینکه اجرای این‌پروژه ها با تکیه بر توان داخل است؟

 

خجسته مهر: بیش از ۴ هزار نفر در این‌طرح ها مشارکت دارند و ۴۵۰ سازنده داخل و بیش از ۱۰ پیمانکار داخلی که مهم ترین آن خاتم الانبیاست، مشارکت دارند.

 

یکی از نکاتی که لازم است در خصوص بهره وری طرح بگویم، آن است که درآمد سالانه نفت و گاز سبک که جزء محصولات خروجی کارخانه است، سالانه ۲ میلیارد دلار است که با این وجود سرمایه گذاری ۱.۵ میلیارد دلار ظرف کمتر از یکسال بازگشت داده می شود.

 

گاز مورد نیاز این نیروگاه از طریق خروجی گاز ان جی ال ۳۲۰۰ تامین‌می شود که این موضوع بیانگر آن است که طرح‌ها در زنجیره ایجاد می شود.

 

۱.۳ میلیارد دلار طرح جمع آوری گازهای همراه است که اجرا می شود و تا پایان ۱۴۰۴، جمع آوری گازهای همراه از ۸۰ میلیون متر مکعب به ۱۲۰ میلیون متر مکعب در روز افزایش می یابد.

 

افزایش مهارت مردم منطقه و ایجاد درآمد و رونق کسب و کار از جمله ویژگی های این طرح است که با دستور وزیر نفت، حداکثر بکارگیری نیروهای مورد نیاز این طرح ها باید به شهرهای پیرامونی که مستقر این طرح ها هستند، داشته باشیم.

 

علاوه بر طرح های توسعه گاز مشعل،برنامه دیگری دارید؟

 

خجسته مهر: با اجرای این طرح ها تا پایان برنامه هفتم، ظرفیت سرمایه گذاری ۲۲ میلیارد دلار است که ظرفیت بسیار ارزشمندی برای پیمانکاران ایرانی است که امیدواریم بخش خصوصی، ظرفیت حداکثری داشته باشد.

 

سهم‌بخش نفت و گاز در ۹ ماهه امسال ۱۱ درصد است که سهم ارزشمندی است که بارشد و رونق تولید ایجاد شده است

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

پانزده + 14 =

bigtheme